Reklam
Reklam

Altın Fiyatları İçin Kritik Uyarı!

Altın Fiyatları İçin Kritik Uyarı!


Global piyasalardaki oynaklık yatırımcının kafasını karıştırırken en gözde emtia altın kısa düşüş ardından yeniden parlıyor.

Piyasa uzmanları 1555’lerden 1.480’lere sert bir şekilde gerileyen altın için yeniden alım fırsatı olduğuna dikkat çekiyorlar. Gelen yorumlar altın mevduatı tarafında yükselişin devam edeceği yönünde.

Hafta ortasında Moody’s’in Portekiz’in notunu 4 kademe birden indirerek çöpe çevirmesi ile gözler altına döndü. Avrupa tarafında borç sonunun körüklenmesi altın tarafında yükselişe destek verdi. Aynı gün içinde Çin tarafında gelen faiz artışı haberleri sonrasında altın hafif gerilese de yeniden yönünü yukarı çevirdi. Gün içinde altının ons fiyatı yüzde 1.37 değer kazanarak 1.531 dolara kadar yükseldi. Gün içinde yaşanan en düşük seviye ise 1.510 dolar oldu.

Gazeteport’un sorularını cevaplayan Garanti Bankası Altın Piyasası Uzmanı Alper Kalyoncu, yılsonuna kadar yükselişlerin devam edeceğinin altını çizdi.

HEDEF 1.600 DOLAR

1.480’lere kadar gerileyen altının ons fiyatının çok kısa sürede toparlandığını kaydeden Kalyoncu yatırımcı için süreci alım fırsatı olarak değerlendirdi.

Yaz mevsiminin sona ermesi Hindistan’da düğün sezonunun açılması ile Eylül Ekim Kasım aylarında altın tarafında yükseliş yaşanacağını altını çizen Kalyoncu yılsonu tahminlerinin ise 1.600 dolar olduğunu kaydetti.

FED tarafından parasal sıkılaştırmaya dair bir haber ya da faiz artırımı gelmemesi halinde emtialar tarafında artış beklediklerini kaydeden Kalyoncu konjonktürün daha da sertleşmesinin de artışı hızlandıracağını kaydetti. Garanti Banksı Altın Piyasası Uzmanı, petrolün 150 dolara çıkması, Orta Doğu’daki karışıklığın alevlenmesi halinde 1.700’lü seviyelere kadar çıkış yaşanabileceğinin altını çizdi.

Emtialar tarafında balon oluştuğu ile ilgili açıklamaları da değerlendiren Kalyoncu, fiyatlardaki artışın FED para politikası sonucu olduğunu kaydederek balon oluştuğu inancına katılmadığı sürecin doğal bir sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

Barclays Capital’e göre, 1.520 Dolar/ons seviyesini kararlı bir şekilde kıran spot altında yeni hedef 1.540 Dolar/ons civarındaki direnç. Euro Bölgesi borç krizinde yaşanan yeni gelişmelerin yatırımcıları tedirgin ettiğini ve tekrar güvenli liman olarak görülen altına yönlendirdiğini ifade eden Barclays Capital, 1.520 Dolar/ons seviyesinin üzerinde kalınması halinde yukarı hareketin orta vadede devam etmesini beklediklerini de vurgulardı. Spot altın yeni günde 1531.06 Dolar/ons seviyesinden işlem görüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Haberler