Reklam
Reklam

Düşüşlerde Alınabilecek 12 Hisse

Düşüşlerde Alınabilecek 12 Hisse

Düşüşlerde Alınabilecek 12 Hisse

SON bir aydır düşüş yönlü bir seyir izleyen İMKB Ulusal-100 endeksi, geçen hafta 65 bin 800 seviyelerine kadar geriledi. Bu düşüş, birçok borsacıya göreyse hisse senedi almak isteyenler için önemli bir fırsat oluşturdu.

Endeksin gerilemelerinde hisse portföyünün zenginleştirilmesini öneren uzmanlara göre, 2011 yılı beklentileri oldukça güçlü. Haziran ayında yapılacak genel seçimlerden de tek parti hükümeti çıkacağı ve Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir ülke statüsüne getirileceği beklentilerinin İMKB’yi 2011’de de yeni rekorlara taşıyacağı öngörülüyor.

Bu beklentilerin daha da güçlenmesiyle Türkiye’ye büyük fonların ve doğrudan yatırımlarla desteklenecek sermaye girişinin artacağı tahmin ediliyor. Bunlara bağlı olarak da uzmanlar, endeksin yıl sonunda 72-78 bin seviyelerine çıkacağını tahmin ediyor. Bu doğrultuda, endeksin yükselişine eşlik edecek hisse senetlerinden orta ve uzun vadeli portföy oluşturulması öneriliyor.

Bu yıl endeksin çok daha volatil (dalgalı) bir seyir izleyeceğini düşünen Ekinciler Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Nalan Özdemir, “Herhangi bir siyasi kriz ya da dış şok olmadığı takdirde endekste yıl sonu itibariyle 73-74 bin seviyelerinin test edileceğini düşünüyorum” diyor. Bu yıl halka arzların hızlanarak devam edeceğini öngören Özdemir, opsiyon piyasasının başlayacağını da hatırlatıyor. Bu iki unsurun İMKB’deki volatiliteye karşı yatırımcılara iyi bir alternatif olacağını düşenen Özdemir, borsadaki işlem hacminde de artış bekliyor.

Yatırımcılara bu yıl sanayi hisseleri ağırlıklı bir portföy oluşturmalarını öneren Nalan Özdemir, payı az olsa da mali sektör hisselerine de yer verilebileceğini ifade ediyor.

60-58 BİN BANDI BEKLENMELİ

İnfo Yatırım Araştırma Müdürü Şenol Korkmaz da 2011 yılının daha volatil geçeceği kanısında. Global krizin halen devam etmesinin ve euro bölgesi mali borç krizinin volatiliteyi artırdığını vurgulayan Korkmaz, “Genel seçimlere kadar piyasalarda aşağı yönlü hareket bence daha baskın olacaktır. Seçim sonrasında ise tek parti iktidarının devam etmesi halinde tekrar iyimserlik hakim olabilir” diyor.

Olası bir not artırımının endekste yeni bir çıkış hareketi başlatabileceğini öngören Korkmaz, orta-uzun vadeli portföy oluşturmak için İMKB’de 60-58 bin bandının beklenmesini öneriyor. Bu seviyelere kadar yatırımcılara kısa vadeli al-sat ya da sat-al stratejisi izlemelerini tavsiye eden Korkmaz, yıl sonu itibariyle endeksin 72-75 bin aralığını test etmesini bekliyor.

78 BİNLER GÖRÜLEBİLİR

Yıl içerisinde borsada dalgalı bir seyir bekleyen analistlerden biri de Ata Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Nergis Kasabalı… Arada dalgalanmalar olsa da Kasabalı da piyasada yükseliş bekliyor. Kasabalı’nın yaptığı değerlemeye göre endeks, yıl sonuna kadar 78 binleri görebilir. Bu doğrultuda hisse yatırımı öneren Kasabalı, bazı uyarılarını da ihmal etmiyor:

“Toplam paranın yüzde 35’lik kısmı borsaya yatırılmalı. Ayrıca ağırlığı sanayi şirketlerine vermek gerekiyor. Bu kriterleri dikkat etmek kaydıyla mevcut seviyelerden yıl sonuna kadar yeni bir hisse senedi portföyü oluşturulabilir.”

Yılın ilk yarısı için daha çok sanayi ve hizmet sektörü ağırlıklı bir portföy öneren Kasabalı, yüksek temettü getirisi olan hisselerin de önümüzdeki birkaç aylık dönemde ön plana çıkacağını düşünüyor. Kasabalı, iç tüketime yönelik faaliyet gösteren otomotiv, cam ve GYO’ların yanı sıra enerji, altyapı taahhüt sektörlerinin bu yıl iyi performans göstermesini bekliyor.

Şenol KORKMAZ / İnfo Yatırım Araştırma Müdürü

TAV’ın prim potansiyeli yüzde 23

TAV Havalimanları Holding: Yurtiçi operasyonlarının yanı sıra Avrupa’da da yeni pazar arayışlarını sürdüren TAV, bu yıl yeni projelerinden bazılarını hayata geçirmeyi planlıyor. Balkanlar ve Ortadoğu pazarlarında büyümek de şirketin planları arasında. Geçen yıl toplam yolcu sayısı yüzde 13 artarak 47 milyon 585’e ulaşan TAV’ın bu konuda hem iç hem de dış hatlarda başarılı olduğu görülüyor. Yeni pazarların da eklenmesiyle TAV’ın gelirleri artmaya devam edecektir. Şirketin vergi dairesine gönderdiği 2010 yılı karı 99 milyon TL. Piyasa değerine göre yüzde 23 artış potansiyeli bulunan TAV hisseleri için 9.5 TL hedef fiyatla “alım” öneriyoruz.

Koza Madencilik:
Şirket, geçen yıl iştiraki Koza Altın’ın halka arz edilmesiyle 308 milyon TL gelir elde etmişti. Bu durum karlılığa olumlu katkı yaptı. Koza Madencilik’in 2010 yılı ilk yarısında madencilik faaliyetlerinden elde ettiği gelir yüzde 20, brüt kar marjı da yüzde 49 artış gösterdi. Şirket hisselerinin piyasa değeri/defter değeri ve fiyat/kazanç hesaplamalarına göre yüzde 27 prim potansiyeli bulunuyor. 5.75 TL hedef fiyatla “alım” öneriyoruz.

Ereğli Demir Çelik:
Global kriz ve hammadde fiyatlarındaki artışa rağmen 2010 yılı 3’üncü çeyrek FAVÖK ve satışları beklentilerden iyi geldi. Bu dönemde iç piyasa satışları yüzde 20, ihracat ise yüzde 3 arttı. İhracat artışının düşük kalmasında global kriz etkili oldu. Şirket, bu nedenle yönünü iç piyasa çevirdi. Ereğli Demir Çelik’in iç piyasa gelirleri toplam cironun yüzde 85’ini oluşturuyor. Öte yandan şirket, önümüzdeki yıllarda yapacağı harcama tutarlarını 2011 için yüzde 30, 2012 ve sonrası içinse yüzde 53 azaltma kararı aldı. Yatırım harcamalarının azaltılması karı olumlu etkiyecektir. Şirket hisseleri için 6.12 TL hedef fiyatla “alım” öneriyoruz. Prim potansiyeli yüzde 20.

İş Bankası:
Bankacılık sektöründe ucuz kalmış hisselerden biri. 2010 karını, 2009’a göre yüzde 17 artışla 3 milyar 231 milyon olarak açıkladı. Bankanın aynı dönemde kredi hacmi yüzde 31 arttı. Aynı zamanda takipteki krediler oranı da yüzde 5.1’den 3.4’e geriledi. İş Bankası C hisselerinin prim potansiyeli yüzde 24. 6.50 TL hedef fiyatla “alım” öneriyoruz

Nalan ÖZDEMİR / Ekinciler Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı

Emlak GYO’da hedef fiyat 3.20 TL

Emlak Konut GYO:
2010 yılında 32 bin konut için ihaleye çıkan şirket, 31 Aralık 2010 itibariyle 5.7 milyar TL net aktif değere sahip. 6.65 milyar liralık piyasa değerine ulaşan Emlak Konut GYO hisselerinin değer kazanmasında gelir paylaşımı yoluyla milyar liralık yeni projeler açıklamasının büyük etkisi bulunuyor. Şirket, bir TOKİ iştiraki olması nedeniyle TOKİ’den ihalesiz arsa alabiliyor. Ayrıca zengin gayrimenkul portföyü ve güçlü finansal yapısı da diğer avantajlarından. Yüzde 17 yükselme potansiyeliyle Emlak Konut GYO hisseleri için 3.20 TL hedef fiyat belirledik. “Alım” öneriyoruz.

Turcas Petrol:
2014 yılına kadar rafineri yatırımı dahil tüm işlerinde ortaklarıyla birlikte 7 milyar dolar civarında harcama yapmayı planlıyor. Ayrıca sürekli büyüyen Türkiye otogaz pazarındaki mevcudiyetini büyüme odaklı ve akaryakıt dağıtımıyla aynı bünyede yürütmeyi öngörüyor. Operasyonel sinerji ve verimlilik yaratmayı hedefleyen gruba, Haziran 2010’da “Socar & Turcas Rafineri A.Ş.” unvanıyla EPDK tarafından rafineri işletme lisansı verilmişti. Socar & Turcas Rafineri’nin 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olması planlanıyor. Turcas hisseleri için 5.10 TL hedef fiyatla “tut” öneriyoruz.

Anadolu Hayat Emeklilik:
Türkiye’nin halka açık ilk ve tek bireysel emeklilik şirketi konumunda. Anadolu Hayat Emeklilik, yüzde 21.8 pazar payına sahip. Geçen yıl katılımcı sayısını yüzde 15 büyüten şirket, bireysel emeklilik şirketleri arasında bir ilke imza atarak, kısaca ‘BRIC Fonu’ diye adlandırılan “Büyüme amaçlı yükselen ülkeler esnek emeklilik yatırım fonu” ile müşterilerine portföy çeşitlendirme yönünde de alternatif fırsatlar sunuyor. Anadolu Hayat Emeklilik, bu yıl hem hayat branşında hem de bireysel emeklilikte sahip olduğu pazar payını daha üst seviyelere çıkarmayı hedefliyor. Şirketin 2011 yılı iş programında, çeşitli müşteri segmentlerine yönelik yeni emeklilik planlarının geliştirilmesi ve yeni emeklilik yatırım fonlarının kurulması da yer alıyor. Hisse için 6.20 TL hedef fiyatla “alım” öneriyoruz.

Tekfen Holding:
İştiraklerinden Tekfen İnşaat, Katar’daki 9 kilometrelik ‘Ceremonial National Day Road’ isimli yeni bir otoyol projesine ilişkin ihaleyi kazandı. Şirket, 10 ay içerisinde projeyi bitirmeyi planlıyor. Projenin büyüklüğü 75 milyon doları buluyor. Tekfen İnşaat ayrıca, dünya fosfat ihracatının yüzde 30’unu kontrol eden Fas’ın en büyük devlet kuruluşu OCP’nin fosfat boru hattı ve DAP gübre tesisi inşaat projelerini de üstlendi. Cari inşaat projesi birikimi ve gübre fiyatlarındaki güçlü seyrin Tekfen Holding’e ilgiyi devam ettirmesi bekleniyor. Holding hisseleri için 7.68 TL hedef fiyatla “tut” öneriyoruz.

Nergis KASABALI / Ata Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı

Türk Traktör düşük faizden olumlu etkileniyor

Türk Traktör:
2009’a kadar üç yıl arka arkaya daralan sektör, 2010’da güçlü bir şekilde büyümüştü. Hatırlanacağı gibi 2007’deki kuraklık 2008 ekonomik krizinin etkileri 2006’da 42 bin 33 olan traktör satışını 2009’da 13 bin 758’e kadar düşürmüştü. 2010 yılında ise traktör satışları toparlanarak 35 bini aştı. Türkiye pazarında üç yıldır yüzde 50’nin üzerindeki pazar payıyla lider konumunu koruyan New Holland traktör ve tarım ekipmanları Türk Traktör tarafından üretiliyor. 160 yıllık deneyimi bulunan Türk Traktör ayrıca, yüksek temettü getirisine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Şirket hisselerinde 30.50 TL hedef fiyatla “alım” öneriyoruz. Hisselerin yükselme potansiyeli ise yüzde 13.

Sinpaş GYO:
2010 yılı son çeyreğinde halka açılan Emlak GYO ile birlikte konut projeleri üzerinde yoğunlaşan iki halka açık şirketten biri. Yüksek kaliteli konut projeleri yaparak bunların satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütüyor. Düşük faiz ortamında orta vadede büyüme potansiyeline sahip. Sinpaş’ın devam eden ve başlanması düşünülen projelerinden önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1.3 milyar TL nakit elde etmesini bekliyoruz. Proje üretme konusundaki gücü ve elindeki zengin arsa portföyüyle 2011 tahmini 6.0 F/K oranıyla piyasa ortalamalarına göre oldukça iskontolu işlem görüyor. Hisse için güçlü nakit yaratımı ve cazip değerlemesiyle “endeksin üzerinde getiri” bekliyoruz. 2.80 TL hedef fiyatla yüzde 29 artış potansiyeli öngörüyoruz.

Aygaz:
Geçen yılın ilk dokuz aylık döneminde 211 milyon 279 TL net kar açıklamıştı. Şirket, oldukça karlı olan mevcut LPG işinin yanı sıra elektrik üretiminde yeni ortaklıkla büyüme fırsatına sahip. Entek Elektrik’teki yüzde 49.62 payını AES Mont Blanc Holding’e (AES) satıp ortaklık kuran Aygaz, elektrik işinde büyümeyi hedefliyor. Aygaz’ın bu hisse satışından elde edeceği 136 milyon doları yeni yatırımlara yönlendirmesini bekliyoruz. AES’in Türkiye ve çevre ülkelerdeki tüm operasyonları bundan sonra bu yeni ortaklık tarafından yürütülecek. Aygaz hisselerinde 10.50 TL hedef fiyat ve yüzde 17 yükseliş potansiyeliyle “alım” öneriyoruz.

Ford Otosan:
Transit modelini, 3 yıllık geliştirme süreci sonunda 950 milyon TL’lik yatırımla yenileyecek. Ford Otosan, üreteceği yeni Transit modelinin üçte ikisinden fazlasını ihraç etmeyi planlıyor. Bu da şirketin yeni piyasalarda da etkinliğini artırmak istediğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde yatırımlar tamamlandıktan sonra, 320 bin adetlik üretim kapasitesi tam olarak kullanılıyor olacak. Şirket hisseleri değerleme olarak cazip konumda. Yatırımlarına rağmen tatminkar bir temettüye de sahip. Ford Otosan hisselerinde 17 TL hedef fiyatla yüzde 24 yükselme potansiyeli öngörüyoruz.

İdil Taraklı/Para Dergi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Haberler