Reklam
Reklam

İntibak Yasası Kimlerin Maaşına Zam Getirecek ?

İntibak Yasası Kimlerin Maaşına Zam Getirecek ?


İntibak Yasası Kimlerin Maaşına Zam getirecek ?
Hükümetin TBMM’den almış olduğu KHK çıkarma yetkisinde süre henüz dolmadı. Eğer intibak zamları KHK verilirse, çok kısa sürede zamların yürürlüğe girmesi mümkün.

Sayın Ali Babacan tarafından da Orta Vadeli Program kapsamında ‘kademeli intibak’tan söz edilince, emeklilerimizin beklentileri daha da yükseldi. Bütün emekliler, açıklanacak intibak rakamlarını bekliyor. Özellikle;

· 2000 yılından önce emekli olan SSK’lı ve Bağ-Kur’lular,

· 1987 yılında SSK’ya toplu ödeme yapıp süper emekli olan ve sonra aylıkları düşürülen süper emekliler,

· 2003 yılından kalma Bağ-Kur basamak mağdurları,

· 2000 yılı öncesinde çalışmaya başlamış olup, şu an çalışmaya devam ettikçe aylıklarında düşüş yaşananlar,

intibakı dört gözle bekliyorlar. Peki, şu an yapılan çalışma kimlerin beklentisini karşılayacak?

İntibak zammı 2000 yılı öncesi emekli olanlara

Evet, intibak zammı 2000 yılından önce emekli olmuş SSK’lılara verilecek. Yani en geç 31.12.1999 tarihinde SSK’lı olarak emekli olmuşsanız, intibak zammından yararlanabileceksiniz. Ne kadar eski emekli olduğunuz önemli değil. 1995 yılında, 1990 yılında ve hatta daha eski bir tarihte de emekli olsanız, intibak zammı alacaksınız.

2000 yılı öncesinde emekli olmuş SSK’lılara intibak zammı verilmesi halinde, yaklaşık 2,5 milyon emekli, dul ve yetimin bu zamdan yararlanması bekleniyor.

Son sözü Maliye söylüyor

İntibakla ilgili teknik detaylar her ne kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlense de son sözü Maliye Bakanlığı söylüyor. Zira hangi emekliye ne kadar zam verilebileceği, nihai anlamda bütçeden ayrılacak kaynağa bağlı. Bu konuda Sayın Faruk Çelik’in bütün emeklileri tatmin edecek bir çalışma istediğini, ancak Maliye’nin kaynak konusunda sıkı davrandığını kulis bilgisi olarak aktarmış olalım.

Dul ve yetimlere de zam var

Sosyal güvenlik dilinde ölüm aylığı olarak geçen ama halkımızın dul-yetim aylığı olarak bildiği aylıklara da intibak zammı gelecek. Emekli aylığı alan kişi vefat ettiğinde, geride kalan eşine ve çocuklarına aylık bağlanır. Eğer şartları uyuyorsa, vefat edenin anne/babasına da aylık bağlanır.

İntibak zammıyla birlikte, vefat eden SSK emeklisi üzerinden aylık alan eş, çocuk ve anne/babanın aylıkları da zamlanmış olacak. Ancak bunlar için de temel şart, vefat eden SSK’lının 2000 yılından önce emekli olmuş olması.

İntibak zammı, dul ve yetimlere hisseleri oranında yansıtılacak. Örneğin 2000 yılından önce vefat etmiş eşinden dolayı %75 oranında dul aylığı almakta olan Emine Hanım, 100 liralık bir zammın 75 lirasını alacak. Yine vefat eden SSK emeklisi babasından %25 oranında yetim aylığı alan Elif’in aylığına, 100 liralık intibak zammının 25 lirası yansıtılacak.

Özürlü aylıklarına da zam var

2000 yılından önce özürlü olarak emekli olmuş SSK’lılara da intibak zammı verilecek. Yine vefat etmiş özürlü SSK emeklisinin dul ve yetimlerine de hisseleri oranında intibak zammı yansıtılacak.

Sadettin Orhan – Bugün Gazetesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nejmettin Özcan diyor ki:

    8142 gün ne kadar artış olur

BİR YORUM YAZ

Haberler